KISKJAD KODUS

Ameerikas taltsutatakse suurkassipidajaid

("Targu talita" 19.8.2004, lk 526)

Kokkupõrgetes kaslastega hukkus aastatel 1990–2004 maailmas 55 inimest, haavata sai 182 ja tapeti 178 looma.

Tiigritega oli tegemist 88 ja lõvidega 46 korral. Leopardidega juhtus pahandusi 15, jaaguaridega 10 ja puumadega 6 korda.

89 õnnetust juhtus loomaaedades, 67 tsirkustes, 14 ränd-loomanäitustel.

Tsirkus või puur

Kaks kokkupõrget toimus looduses: üks Indias, teine savannis filmitegemisel. Eksootiliste loomade farmide ja jahiparkide vastu tõstsid mässu 8 tiigrit ja 3 lõvi.

Tulistamisega stseene ei kannatanud välja lõvi, 2 filmistuudiotiigrit ja puuma. 7 tiigrit ja lõvi keeldusid poseerimast fotograafidest omanikele.

USAs oli 44 korral tegemist nö pereriiuga – seal on 31 osariigis 50st lubatud kodune kiskjapidamine. Hambad lasid käiku 17 tiigrit, 8 lõvi ja üks poja äravõtmise vastu protestinud leopard.

Kes meist tahaks olla tsirkuselõvi või puuritiiger? Pole ime, kui loomad põgenevad sunnitöölt või kinnipidamiskohast, sest sealgi ei lasta neil rahus olla. Inimesed pistavad käsi puuri, ronivad sisse või topivad sinna pildistamiseks oma lapsi.

Ka taltsal loomal on taluvuse piir, mida omanikud küll teavad, kuid endale hoiavad. Ühes Mehhiko restoranis näidati lõvi, kes lubas publikul ennast kiisu moodi kohelda – kuid ainult viis minutit. Puuri kauemaks jäänud neiu sai hammustada.

Kuhu kiskja saata?

Kodutiiger või mänguasjaks ostetud lõvikutsikas jäävad saladuseks, kuni esimene haav saadud. Pahandusi juhtub naabri õues ja külaliste tulekul. Omanikke vigastatakse harva, erandiks on looma meelest väljakutsuvalt käituvad lapsed.

Näiteks detsembris ronis üks poiss oma tädi tiigri puuri. Nii poiss kui tiiger hukkusid. Nädala pärast esitas USA president eksootiliste loomade kaitse seaduse: loomad tuleb registreerida pidamisloa saamiseks ja/või leida neile 5 aasta jooksul muu elupaik.

Peale ametlike loomavarjupaikade, loomaaedade ja tsirkuste tohib lemmikud loovutada uurimisasutustele, kolledžite maskottideks, karusnaha- ning jahindusfarmidele.

Kus leitakse koht miljonitele ohtlikele imetajatele, lindudele, roomajatele ning putukatele USA kodudest?

Gepardid, ilvesed ja väiksemad kaslased pole 15 aasta sees pahandustesse sattunud, nemad loodetakse maksu eest omanikele alles jätta.

Soovitakse seadusi ühtlustada: mõnes osariigis ei lubata pidada karusid, aga kaslasi küll, või keelatakse kiskjate pidamine korteris, mitte aga garaažis või tagahoovis.

Loomade abil klaaritakse arveid

Näiteks üks naaber nägi priskemat kassi või punailvest ja kutsus politsei puumat konfiskeerima. Teisal jällegi likvideeriti "varjupaik" 77 tiigri ja leopardiga, kellest enamik suri nälga.

Veterinaarid on kimpus valesti toidetud metsloomadest lemmikute hulkadega. Loomapidajatel puuduvad elementaarsedki teadmised, kuid kiskjaga hakkamasaamine nõuab koguni spetsiifiliste asjade tundmist.

Suur osa loomapidajaid teenib kutsikate müügist, loomi hoitakse kitsastes räpastes puurides, eksponeeritakse tanklate juures ja kaubamajades. Loomad topitakse rahusteid täis ja neid pildistatakse koos publikuga – nüüd juba riigiloa alusel. Loomade seas on ka narkosõltlasi.

On loomapidajaid, kel on raske loovutada oma elavaid sõpru. Nüüd kolivad nad teise osariiki, lubavad luua mis tahes loomapidamistingimused, et ainult lemmikud endale jätta.

Nad pakuvad ennast tööle loomahooldamisasutustesse oma konfiskeeritud "lastele" lähemale või müüvad kinnisvara, tasumaks loomapidamisloa eest, lisaks 100 000 dollarit kindlustust.

Ainult loomadega äritsejad ei ole midagi kaotanud: riigilõiv makstud, pakutakse kutsikaid interneti teel edasi.

Loomahullus või missioon?

1997. aastal elas looduses 5000 ja USA kodudes 7000 tiigrit, lisaks 10 000 muud kaslast. Nüüd oletatakse, et vabana elab 150 (teistel andmetel 200–400), USA loomaasutustes 1500 ja kodudes 13 500 tiigrit, lisaks üle 5000 puuma, kes on USA looduses haruldane või osariigiti ära hävitatud.

2 lumeleopardi panid hiljuti plehku konfiskeerimise katsel, nii et hetkel elab USA looduses 2 irbist.

Kui kodudes läbi kaotuste ja raskuste säilitatakse kaduvaid liike, siis ei tahaks riik üritust nurjata. Aga alles seaduse jõustumisel selgus, et 10 000 metsloomapidaja kontrollimiseks on USAs vaid 90 pädevat ametnikku…

Loodetavasti ei kordu USAs Inglismaa 1976. aasta lugu: seaduse hirmus lasksid omanikud vabaks sadakond looma. Ainuüksi 2002. aastal laekus 800 raportit metsapuumadest-pantritest ning Londoni äärel püüti kinni nn Barneti koletis – ilves Lara, murtud käpaga "teismeline", kelle esivanemad on juba mitu põlve koduilvesed olnud.

***

Samal teemal palju rohkem infot vt sellest raamatust, järgmised osad:
"PUNAILVESTE IMETEGU" (12 ptk), "LOOMADEST VANGIDE VÕIT VÕI KAOTUS?" (7 ptk) ja "SIBERI ILVESED" USAs (3 ptk),
aga noh, seegi on 2004. a lõpu seisuga.

***

VALERIA RÄNIK (kodulehekülg)